מי אנחנו

'הדבר הבא' הינה תכנית המתמחים הגדולה בישראל והיחידה בפריסה ארצית, התכנית הוקמה בשנת 2012 ועד היום הצטרפו לתכנית למעלה מאלפיים סטודנטים.

מטרת התכנית

1

לגשר על הפער שנוצר בין עולם האקדמיה לעולם התעסוקה ולהעלות את הסיכויים של סטודנטים שסיימו את התואר הראשון והשני להשתלב בעבודה תואמת השכלה.

2

לשפר את המוביליות החברתית של צעירים מקבוצות פריפריאליות בישראל. לשם כך התכנית פועלת רבות בפריפריה הגאוגרפית, ונפתחו תכניות ייעודיות לסטודנטים בעלי מוגבלות, לחברה הערבית והחרדית.

3

הטמעת התמחויות, לתחומי לימוד אקדמאים בהם אין התמחות מובנית, כערוץ כניסה מרכזי לעולם התעסוקה תוך הסדרה ומיסוד המסלול.

ההתמחות במוסדות עסקיים וציבוריים מובילים, מאפשרת לסטודנטים להשתלב, כבר במהלך הלימודים, בתפקידים המתאימים לתחום לימודיהם ולאופק התעסוקתי שלהם, לצבור ניסיון תעסוקתי ולרכוש יתרון יחסי חשוב בעולם העבודה. המתמחים המשתתפים בתוכנית זוכים לא רק להשתלב בהתמחות איכותית, אלא גם בליווי אישי-תעסוקתי, רשת עמיתים רחבה וחיזוק מיומנויות נדרשות בעולם העבודה. כל זאת על מנת למנף את ההתמחות לתעסוקה הולמת השכלה.

. . . . . . . . . . . . .

התכנית הוקמה ופותחה בשנת 2013 על ידי קרן אדמונד דה רוטשילד ועמותת "אלומה" ומנוהלת על ידי "אלומה" – ארגון בעל ניסיון רב שנים בהפעלת תכניות לצעירים לפני, במהלך ואחרי שירות צבאי או לאומי – אזרחי. יחד עם קרן אדמונד דה רוטשילד, שותפים לתכנית גם המשרד לשוויון חברתי, הרשות לפיתוח כלכלי של המיעוטים, פדרציית ניו יורק, ג'וינט ישראל – תב"ת וקרן רודרמן.

השפעת התכנית

'הדבר הבא' מודדת את עצמה ומידי שנה נערך מחקר על מנת לבדוק את השפעת התכנית ואת איכות התעסוקה של בוגרי 'הדבר הבא' שנה מתום הלימודים:

  • נמצא שיפור של מעל 30% בהשתלבות בתעסוקה הולמת השכלה של בוגרי אקדמיה שהשתתפו בתכנית לעומת בוגרי אקדמיה שלא השתתפו בתכנית.
  • קרוב ל10% מהמשתתפים בתכנית נשארו לעבוד כעובדים מן המניין בארגון החונך.
  • לפני ואחרי ההשתתפות בתכנית, הסטודנטים מעידים על שינוי משמעותי ומובהק בכל התחומים והשלבים בחיפוש ומציאת עבודה: הגדרה, חיפוש, הצגה ושכנוע, בחירה ותהליך מוסדר ושיטתי במציאת עבודה ככלל.

(המחקר מבוצע על ידי חברת מש"ב )

ערוצי פעילות

book_open

'הדבר הבא' במוסדות אקדמיים

התכנית פועלת לפתיחת מסלולי התמחות בתוך במוסדות האקדמיים במסלולים בהם לא קיימת הכשרה מעשית כחלק מתכנית הלימודים. מלבד ההתמחות, משתתפים הסטודנטים בקורס אקדמי או בסדנאות מעשיות, כל מוסד בהתאם למודל המופעל בו. בתמורה נותן המוסד האקדמי קרדיט בן 2-4 נקודות זכות לסטודנטים המשתתפים בתכנית.

people

'הדבר הבא' גיוון תעסוקתי

הדבר פועלת לשילוב אוכלוסיות בייצוג חסר בשוק התעסוקה בישראל.

hat

'הדבר הבא' במרכזי הצעירים

תכנית המתמחים הארצית פועלת כיום בשלושה מרכזי צעירים – קריית גת, רעננה וכפר סבא. בנוסף למקום התמחות ראוי, מספק מרכז הצעירים גם ליווי אישי של רכזי ההתמחות המקומיים וחניכה פרטנית בתוך מקום העבודה הקולט. בנוסף, לוקח המתמחה חלק ב"קבוצת עמיתים" עמה הוא נפגש מספר פעמים במהלך ההתמחות ללמידה משותפת והתפתחות אישית מקצועית. לרוב בתמורה להשתתפותו בתכנית זוכה הסטודנט למלגה.

lamp_2

'הדבר הבא' כגוף פיתוח ידע:

התכנית בונה מודלים להקמה ולהפעלה של תכניות מתמחים, הדרכות רכזי מתמחים וניהול פורום ארצי לשיתוף ידע והרחבתו. כמו כן נאספו ופותחו כלים למיון מתמחים ולליווי מקצועי ומשמעותי שלהם, כלים לליווי מעסיקים ולהטמעת חניכה ניהולית של מתמחים בארגונים. כמו כן מתבצע תהליך מדידה והערכה לתכניות התמחות.

earth

'הדבר הבא' לשינוי מדיניות:

היבט זה כולל הסדרה בחוק של תחום ההתמחות בישראל מול משרדים ממשלתיים רלוונטיים